Apríla se na naší škole konal „No Backpack Day“. Studenti si měli nechat školní batohy doma a najít alternativní způsob, jak přinést své školní pomůcky.
Tento den ovšem není jen o zábavě a kreativitě. Má i hlubší význam – upozornit na děti, které si nemohou dovolit pořádný školní batoh a musí hledat jiné způsoby, jak si nosit své pomůcky.
Všechny „náhrady“ byly opravdu zajímavé, vtipné a některé dokonce velmi originální. Mezi nejkreativnější a nejneobvyklejší nápady patřila například motorka nebo čtyřnohý nejlepší přítel člověka.
Děkujeme třídě prima za skvělý nápad a vedení školy za jeho uskutečnění.
Hübel Vojtěch, 2. A
Ve čtvrtek 27.3. 2025 se skupina studentů vydala na vzdělávací exkurzi do Prahy, kde na ně čekal pestrý program spojující historii, jazyk i mezinárodní vztahy. První zastávkou byla prohlídka části Královské cesty, při níž si studenti vyzkoušeli roli průvodců a v němčině představili důležité památky a historické souvislosti.
Po procházce ulicemi historické Prahy zamířili studenti na německé velvyslanectví, kde je přijal pan kancléř Stefan Heinrich Lätsch a provedl je reprezentačními prostorami budovy. Zvláštní pozornost věnovali slavnému balkónu, odkud v roce 1989 tehdejší ministr zahraničí SRN Hans-Dietrich Genscher oznámil východoněmeckým uprchlíkům, že mohou vycestovat na Západ.
Součástí návštěvy byla i prohlídka konferenčních prostor a možnost diskutovat s panem kancléřem o fungování velvyslanectví a jeho úloze v diplomacii. Exkurze studentům přinesla nejen hlubší vhled do historie a současnosti česko-německých vztahů, ale i praktickou zkušenost s použitím němčiny v reálném prostředí.
Velmi děkujeme panu Davidovi Rozenskému za zprostředkování této unikátní možnosti.
Klára Šlehoferová
Dne 21. 3. 2025 Kladenský deník zveřejnil v článku Milana Holakovského "Špička osmiletých gymnázií ve středních Čechách podle maturity z češtiny" informace o výsledcích závěrečných didaktických testů z českého jazyka v roce 2024, a to v porovnání výkonů maturantů všech osmiletých gymnázií Středočeského kraje. Studentky a studenti loňské oktávy se v tomto žebříčku umístili - společně s dalšími dvěma školami - mezi deseti nejlepšími středočeskými gymnázii tohoto typu na pěkném 6. místě.
Z. Víšek
Dnes jsme vyrazili na výlet do muzea Kunsthalle na výstavu Chiharu Shioty. Měli jsme velice milou průvodkyni, která nás nechala pokládat spoustu otázek a na každou nám dokázala odpovědět.
Rozhodně šlo o jedinečný zážitek a všichni jsme si to moc užili.
2.B, třída Mgr. Petra Kalvodové
Dne 26.2. jsme se třída 2.A podívali na Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Doprovázel nás pan učitel Surgota, který zde studoval, a naše třídní Mgr. Karbusová.
Byl to den plný zajímavých objevů a poznatků, které nás přiblížily ke světu vědy.
Hlavním bodem programu byla interaktivní periodická soustava prvků, na kterou jsme se všichni velmi těšili. Dozvěděli jsme se spoustu nových informací o chemických prvcích a jejich vlastnostech.
Dále jsme byli rozřazeni do skupin a aktivně se zapojili do týmových úkolů související s chemií.
Na závěr exkurze byla nabídnuta dobrovolná prohlídka fakulty pro ty, kteří chtějí poznat více z jejího prostředí.
Celá exkurze byla opravdu zajímavá a naučná. Mnozí z nás si díky ní rozšířili své znalosti a možná se někteří zamysleli nad tím, zda právě tato fakulta bude jejich další cestou.
Vojtěch Hübel, 2.A